Otse põhisisu juurde


Selleaastane  naisseltsi  poolt korraldatud lõikuskuu kirbuturg, mis toimus 10. augustil, oli natuke teistsugune kui kõik eelmised.   Tavaliselt käib paar päeva enne kirbukat  veel viimane registreerimine ja info kogumine kaupmeeste poolt, kuid sel aastal olid kõned täis imestust ja küsimusi, et kuidas see küll Turba raudteejaama esiselt platsil saab toimuda? Seal on ju suured killustiku- ja asfaldikoormad ning muu teeremondiks vajalik rasketehnika. Aga vaat sulle lops! Nagu öeldakse, et heal lapsel on mitu nime, nii võib kirbukal olla mitu kohta. Kirbuturg leidis uue koha peaaegu seal samas – suurte puude all lahedal haljasalal, mis päikeselisel ja kuumal suvepäeval pakkus nii kauplejatele kui ka ostjatele suurepärast rohelist varjupaika.
Lõikuskuu kirbuturule oli sel korral registreerunud üle 30 kaupleja. Peamiselt oma valla küladest ja alevikest, kuid ka Tallinnast, Märjamaalt ja Haapsalust. Müügiks oli kaupu Haapsalu sallist, kirjutusmasinast ja kaltsuvaipadest kuni aiapidajale tarviliku mutipeletajani.  Ei puudunud ka koerakutsikad ja kassipojad. Hästi tore on aga see, et meie kirbuturu on kauplemiseks avastanud meie oma valla lapsed ja noored, kes oma küpsetiste ja enda meisterdatud ehete või asjadega „oma esimest raha“  teenivad. 
Tõeliseks kirbuturu magnetiks on saanud õnneloos ja Ain Karutoom. Õnneloosi peaauhinnaks oli sel aastal  3 kg mett ja Ain pakkus laadarahvale Samarkandi plohvi.
Teistsuguseks saab selleaastast lõikuskuu kirbuturgu pidada ka sellepoolest, et kui me igal aastal oleme kirbuturust saadud tuluga toetanud valla tublisid õpilasi, koole, lasteaedu jne, siis sellel aastal toetame mälestuspingi paigaldamist Nissi kirikumõisa parki ühele Eesti tuntumaile heliloojale Raimond Valgrele, kes on sündinud Riisiperes 7. oktoobril 1913.  

Aitäh kõikidele toetajatele ja abilistile! Oli tore kirbukas!

Lisaks mälestuspingi paigaldamisele Raimond Valgrele on sügisel tulemas  ka kohtumisõhtu sarjast "Märka oma koduvalla inimest". 

Jälgige reklaami!
Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

IX Lõikuskuu kirbuturg

Möödunud pühapäeval peeti Turbas taaskord kirbuturgu. Müüjate huvi oli sel korral eriti suur ja kauplejaid registreerus rohkem kui kunagi varem. Kuigi ilmaprognoos pani nii mõnegi müüja osalemisest loobuma, oli lettidel siiski lai kaubavalik koolitarvetest aiasaadusteni ning jagus ostjaidki.
Ennustatud laussadu pani muretsema meidki. Nissi Valla Kultuurikeskus pakkus lahkesti võimalust Turba kultuurimaja ruume kasutada, kuid hommikul piilunud päike süstis optimismi ja nii tegime otsuse, et kaupleme siiski väljas. Õnneks ilmataat piirdus paari vihmasabinaga ja kirbuturu lõppedes kuulsime rohkelt positiivset tagasisidet vabas õhus toimunud üritusele. Täname nii tublisid müüjaid kui ostjaid, kes ilmast hoolimata oma kauplemislustiga 9. Lõikuskuu kirbuturul õnnestuda lasid.
Maitsvat pitsat ja mulgiputru pakkus omakandi rahvale tuttav meisterkokk Ain. Mitmesuguseid omavalmistatud maiustusi sai osta nooremate kauplejate käest. Naisseltsi üleskutsest, tulla kirbukale omatehtud küpsetistega t…

Raimond Valgrele pühendatud pingi avamine Nissi kirikumõisa pargis

Raimond Valgre sünnist möödus 7. oktoobril 101 aastat. Küllap on liigne mainida, et Valgre on üks tuntumaid ja armastatumaid heliloojaid, kes end eluajal tagasihoidlikkusest ise kordagi heliloojaks tituleerida ei tihanud.

Raimond Valgre pink. Foto: Anu Kaljumäe
Uurides helilooja eluga seonduvat ei saa me ka täna veel väga täpselt rääkida tema eluloost. See on täis müstikat ja legende nagu Raimond isegi. Tema noorusaastad möödusid Raplas ja hilisemad,  kõige loomingulisemad aastad Pärnus. Kuid teada on, et ta sündis Riisiperes, kus ta ema elas mõnda aega sugulaste juures. Raimondi vanemad ei olnud sel ajal veel abiellunud. Tema sündi Riisiperes kinnitab ka Nissi kiriku  sünnikannete sünnimeetrika. Kokkupuude meie vallaga ( Riisiperega) on põgus, võiks öelda, et isegi hetkeline, kuid ometi märgiline.
Erinevate eluperioodide loomingus on tema mõjutajateks olnud naised, kellele mõeldes on sündinud imelised viisid. Paralleeli tõmmates saame ka täna öelda, et temale pühendatud mälestuspingi…

Ka unustuse jõel on kallas kahel pool...

Einar Krauti juhtimisel sai täna õhtul teoks naisseltsi traditsiooniline vestlusõhtu "Märka koduvalla inimest", kus oma elust ja tööst rääkis pikaaegne kultuuri- ja seltsielu edendaja ning pärandkultuurihoidja Evi Vendla. Saalitäie publiku hulgas oli nii Evi pereliikmeid kui häid sõpru ja töökaaslasi. Meeleolukasse pühapäevaõhtusse jagus üllatuskülalisi, kaunist muusikat ning päevakangelase nii tuttavat nakatavalt helisevat naeru.

Naisselts tänab kõiki, kes kauni õhtu õnnestumisele kaasa aitasid!